Yhteystiedot

Kaikki 52 yhteystietoa

Kemianteollisuus ry

Eteläranta 10 PL 4, 
00131 Helsinki
Puh. 09 - 172 841
etunimi.sukunimi(a)kemianteollisuus.fi
Lausuntopyynnöt: arkisto@kemianteollisuus.fi 


Toimitusjohtaja, Kemianteollisuus ry

Pirve Ovaskainen
Toimitusjohtajan assistentti
Hallintojohtajan assistentti

+ 358 50 407 9624

pirve.ovaskainen@kemianteollisuus.fi

@PirveH


Työelämä, Kemianteollisuus ry

Mia Karjalainen
Assistentti, Työelämä
Jäsenyritysten työmarkkina-tiedustelut, koulutukset, työehtosopimukset, viestintä

+358 400 780 190

mia.karjalainen@kemianteollisuus.fi

Jaana Neuvonen
Johtava asiantuntija
TES-asiat, paikallinen sopiminen, työaikajärjestelyt, palkkaus ja palkitseminen

+358 40 580 3447

jaana.neuvonen@kemianteollisuus.fi

@neuvonen_jaana

Jenni Nisametdin
Lakimies
TES-asiat, juridiset kysymykset, asianajotehtävät

+358 44 553 2853

jenni.nisametdin@kemianteollisuus.fi

@JNisametdin

Sampo Pehkonen
Johtava asiantuntija, tilastot ja kansantalous

+358 40 7634 700

sampo.pehkonen@kemianteollisuus.fi

@PehkonenSampo

Auli Piiparinen
Asiantuntija, Osaaminen ja vetovoima

+358 40 751 8344

auli.piiparinen@kemianteollisuus.fi

@aulipiiparinen

Anni Siltanen
Johtava asiantuntija, Osaaminen ja vetovoima
Kemianteollisuuden vetovoimatyö, oppilaitos-yritysyhteistyön kehittäminen, LUMA, osaaminen, koulutuspolitiikka, Kemianteollisuuden osaamis- ja vetovoimavaliokunta

+358 44 562 5991

anni.siltanen@kemianteollisuus.fi

@AnniSiltanen

Juha Teerimäki
Lakimies
Johtajan varahenkilö, TES-asiat, juridiset asiat, työmarkkinakysymykset

+358 43 8500928

juha.teerimaki@kemianteollisuus.fi

@juhateerimaki1

Laura Häyrinen
Lakimies (vanhempainvapaalla)
TES-asiat, juridiset kysymykset, asianajotehtävät

+358 40 775 4171

laura.hayrinen@kemianteollisuus.fi

@LauraHayrinen


Viestintä, Kemianteollisuus ry

Matti Laurila
Asiantuntija, Viestintä
Päivittäisviestintä, työelämäviestintä

+358 40 501 0521

matti.laurila@kemianteollisuus.fi

@LaurilaMatti

Sonja Ulma
Asiantuntija, Viestintä
Digi- ja vastuullisuusviestintä, sosiaalinen media, verkkosivut, kuvat

+358 44 340 7020

sonja.ulma@kemianteollisuus.fi

@sonjaulma


Hallinto, Kemianteollisuus ry

Arja Puikkonen
Johtaja, Hallinto
Talous- ja tietohallinto, jäsenyysasiat, henkilöstön kehittäminen

+358 40 7776987

arja.puikkonen@kemianteollisuus.fi

@ArjaEPuikkonen

Mika Säilä
Asiantuntija, ICT
ICT, avustavat tilastotehtävät

+358 40 701 3128

mika.saila@kemianteollisuus.fi

Katja Teerimäki
Kirjanpitäjä
Kirjanpito, palkanlaskenta, laskutus

+ 358 40 505 3432

katja.teerimaki@kemianteollisuus.fi

@KatjaTeerimaki


Huoltovarmuuden suunnittelu, Kemianteollisuus ry

Jouko Kinnunen
Valmiuspäällikkö
Öljypooli ja Maakaasujaosto

+358 40 0569 700

jouko.kinnunen@kemianteollisuus.fi

@KinnunenJouko

Mirva Ojala
Valmiuspäällikkö
Kemian pooli, Tekstiili- ja varustetoimikunta, Muovi- ja Kumipooli, Teollisuussektori

+ 358 44 5155 313

mirva.ojala@kemianteollisuus.fi

@MirvaOjala


Vastuullisuus, Kemianteollisuus ry

Sami Nikander
Johtaja, Vastuullisuus
Energia- ja ilmastopolitiikka, Energiavaliokunta, Ympäristö- ja turvallisuusvaliokunta

+358 40 567 4413

sami.nikander@kemianteollisuus.fi

@SamiNikander

Eliisa Irpola
Johtava asiantuntija, Tuoteturvallisuus
Tuote- ja kemikaaliturvallisuus, REACH-asetuksen toimeenpano

+358 40 539 2556

eliisa.irpola@kemianteollisuus.fi

@EliisaIrpola

Carmela Kantor-Aaltonen
Johtava asiantuntija, Innovaatiot
Innovaatiojärjestelmä, tiedepolitiikka, innovaatiovaliokunta

+358 50 4045 166

carmela.kantor-aaltonen@kemianteollisuus.fi

@carmela_kantor

Alexandra Peth
Asiantuntija, Vastuullisuus
Kestävä rahoitus, EU-innovaatiopolitiikka, Vastuullisuusryhmä

+358 43 825 9505

alexandra.peth@kemianteollisuus.fi

@alexandrapeth

Johanna Pentjärvi
Asiantuntija, Vastuullisuus (vanhempainvapaalla)
Responsible Care, Hiilineutraali kemia

+358 40 570 3920

johanna.pentjarvi@kemianteollisuus.fi

@JohannaFleur

Pia Vilenius
Johtava asiantuntija, Bio- ja kiertotalous
Bio- ja kiertotalousasiat, jätelainsäädäntö, luvitus, akkujen arvoketjuun liittyvät asiat, Bio- ja kiertotalousvaliokunta, Akkuryhmä

+358 40 413 6340

pia.vilenius@kemianteollisuus.fi

@VileniusPia


Muoviteollisuus ry

Eteläranta 10 PL 4 
00131, Helsinki
Puh. 09 - 172 841
etunimi.sukunimi(a)plastics.fi 

Vesa Kärhä
Toimitusjohtaja
mediasuhteet, Pakkausjaosto, Uusiomuovijaosto, Vinyyliryhmä

+358 40 559 7557

vesa.karha@plastics.fi

@VesaKarha

Lena Jenytin
Järjestöassistentti
Juoksevat asiat, painomateriaalit, mainonta ja kuva-aineistot

+358 40 162 6250

lena.jenytin@plastics.fi

@minimerkki

Kari Kuivalainen
Asiamies
Putkijaosto, Kaukolämpöjaosto

+358 40 8439 425

kari.kuivalainen@plastics.fi

@kuivakari

Pirjo Pietikäinen
Asiantuntija
Komposiittijaosto, päällystejaosto, ruiskuvalujaosto ja standardoinnin toimialavastaava

+ 358 50 370 7717

pirjo.pietikainen@plastics.fi

@PirjoPietika

Mirva Ojala
Valmiuspäällikkö, muovi- ja kumipooli

+ 358 44 5155 313

mirva.ojala@kemianteollisuus.fi

@MirvaOjala

Matti Laurila
Tiedottaja
sisällöntuotanto

+358 40 501 0521

matti.laurila@kemianteollisuus.fi

@LaurilaMatti


Kumiteollisuus ry

Eteläranta 10 PL 4, 
00131, Helsinki
Puh.09 172 841
etunimi.sukunimi@kemianteollisuus.fi 


Kenkä-ja nahkateollisuus ry

Eteläranta 10 PL 4, 
00131 Helsinki
Puh. 09 - 172 841
etunimi.sukunimi(a)kemianteollisuus.fi


Kosmetiikka- ja hygieniateollisuus ry

Eteläranta 10
PL 311, 00131 Helsinki
etunimi.sukunimi(at)kosmetiikkajahygienia.fi 
info(at)kosmetiikkajahygienia.fi

Sari Karjomaa
Toimitusjohtaja
Kemikaalilainsäädäntö, kemikaalistrategia

+358 50 342 9934

sari.karjomaa@kosmetiikkajahygienia.fi

@SKarjomaa

Eeva-Mari Karine
Asiantuntija
Kosmetiikkalainsäädäntö, pesuaineasetus, kiertotalous, markkinatieto

+358 50 338 4236

eeva-mari.karine@kosmetiikkajahygienia.fi

@Eeppok

Satu Vanhanen
Assistentti
Jäsenpalvelut, jäsenhakemukset, kotisivut, extranet

+358 50 5203 503

satu.vanhanen@kosmetiikkajahygienia.fi

@satu_vanhanen


Veneteollisuuden työnantajat ry

Eteläranta 10 PL 4, 
00131 Helsinki
Puh. 09 - 172 841
etunimi.sukunimi(a)kemianteollisuus.fi


Öljytuote ry

Eteläranta 10 PL 4, 
00131 Helsinki
Puh. 09 - 172 841
etunimi.sukunimi(a)kemianteollisuus.fi


Lasikeraaminen teollisuus LT ry

Eteläranta 10
00130 Helsinki
etunimi.sukunimi(a)kemianteollisuus.fi


Ympäristöteollisuus ja -palvelut YTP ry

Eteläranta 10 PL 4, 
00131, Helsinki
Puh. 09 172 841
etunimi.sukunimi(a)ytpliitto.fi 

Katja Moliis
Johtava asiantuntija
Ympäristö- ja jätelainsäädäntö, tuottajavastuu, toimivat markkinat ja EU-asiat

+358 505 255 762

katja.moliis@ytpliitto.fi

@KatjaMoliis

Sirpa Komulainen
Assistentti
Tilaisuudet ja kokoukset, verkkosivut ja extranet, jäsenasiat

+358 40 507 8776

sirpa.komulainen@ytpliitto.fi

@Tsibeliina1


Suomen Bioteollisuus ry

Eteläranta 10 PL 4, 
00131, Helsinki
Puh. 09 172 841
etunimi.sukunimi(a)kemianteollisuus.fi


Kemesta ry

00131 Helsinki
Puh. 09 - 172 841
etunimi.sukunimi(a)kemesta.fi

Minna Annala
Johtava asiantuntija

+358 44 527 3337

minna.annala@kemesta.fi

@MinAnnala

Anita Koponen
Standardisointiassistentti

+ 358 40 820 4888

anita.koponen@kemesta.fi


Väriteollisuusyhdistys ry

Eteläranta 10 PL 4, 
00131 Helsinki
Puh. 09 - 172 841
etunimi.sukunimi(a)kemianteollisuus.fi


Kultaseppien Työnantajaliitto ry

Eteläranta 10
00130 Helsinki
etunimi.sukunimi(a)kemianteollisuus.fi

 


Kasvinsuojeluteollisuus ry

Eteläranta 10 PL 4, 
00131 Helsinki
Puh. 09 - 172 841
etunimi.sukunimi(a)kemianteollisuus.fi